Zużycie paliwa zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku (im lepiej jest on ocieplony, tym niższe zapotrzebowanie). Średnio potrzeba ok. 5 ton.
Zawartość popiołu w peletach to ok. 0,5% (tzn. po spaleniu 1 tony pelet pozostaje 5 kg popiołu). Wystarczy opróżnić popielnik raz w miesiącu.
Popiół ma bardzo korzystny skład mineralny i może posłużyć jako nawóz. Po wystudzeniu możemy wysypać go w ogródku.
Pelety to czyste, bezpieczne, nietoksyczne, ekologiczne paliwo.
Wysokiej jakości kocioł działa w trybie automatycznym. Jedyna praca jaką trzeba wykonać to wsypanie paliwa i wybranie popiołu.
Przy zastosowaniu peletu może Pani zastosować system podawania pneumatycznego który z zewnętrznego zbiornika przetransportuje Pani pelet do zbiornika w pomieszczeniu przy kotłach.
Jeżeli stosowany będzie opał w postaci peletu - to tak. Pomieszczenie kotłowni przy zastosowaniu peletu jest czyste w porównaniu z ekogroszkiem.
Groszek może być zabrudzony, może mieć dużą spiekalność która powoduje ze na palniku nie spala się prawidłowo. Kocioł przez to może nie osiągać swojej mocy przez co spala więcej i więcej pozostaje popiołu w popielniku a tym samym częściej trzeba czyścić popielnik.
W groszku mogą być kamienie, pręty oraz inna granulacja niż podaje producent.
Paliwo nie ma znaczenia. Kwestia jest jak wykorzysta się energię zawartą w paliwie - zależy to od konstrukcji kotła i palnika.
Pelety należy chronić przed wilgocią. Użytkownicy instalacji w domkach jednorodzinnych najczęściej wybierają pelety pakowane w foliowe worki- to dobre zabezpieczenie paliwa.
Pelet dystrybuowany w Polsce jest dostępny w poręcznych 15-25 kg workach (różni producenci oferują różne wielkości worków, warto o tym pamiętać w kontekście wygody uzupełniania zbiornika paliwa), w opakowaniu "big-bag" o wadze 1 tony oraz luzem (transport cysterną lub wywrotką)- do dużych odbiorców.
Kocioł o mocy 20 kW razem ze zbiornikiem paliwa zajmuje powierzchnie około dwóch metrów kwadratowych.
Kotły na pelety to ciekawa propozycja dla każdego – dla tych, którzy poszukują wygodnego i taniego systemu ogrzewania do nowo budowanego domu, dla właścicieli istniejących budynków, którzy chcieliby obniżyć koszty ogrzewania albo myślą o usprawnieniu starej instalacji zasilanej kotłem na paliwo stałe.
Jeśli chcesz zastąpić używany dotąd opał peletami, można doinstalować nowy palnik do istniejącego kotła albo wymienić kocioł. Palnik warto wymienić w nowoczesnym kotle olejowym, ale gdy używa się nie najnowszego kotła na paliwa stałe - lepiej kupić nowy kocioł na pelety (ze względu na niską sprawność eksploatowanego urządzenia).
Krajowa produkcja pelet stale rośnie, a wielkość eksportu spada- coraz więcej pelet pozostaje na rynku krajowym. Moce produkcyjne zakładów są znacznie większe niż ich obecne wykorzystanie, więc nie ma obaw o brak paliwa.
Na chwilę obecną ceny są porównywalne. Jednak wielu klientów rezygnuje z groszku ze względu małą dostępność dobrego ekogroszku i czystość.
Ze względu na to ze groszek przed zapakowaniem jest płukany i jego wilgotność powoduje ze wytwarza się para - skrapla się woda w zbiorniku co prowadzi do korozji.
Zasadniczo powinno się spalać mniej groszku niż peletu ale ze względu na jego spiekalność, trudność w wyregulowaniu kotła powoduje ze więcej groszku przesypuje się poza popielnik niż spala się a tym samym powoduje ze powstają straty. Przy pelecie mamy tylko 0,5% popiołu - prawie w 100% się spala
Groszek przed zapakowaniem jest płukany, może być też nieprawidłowo przechowywany. Pelet ma do 8% wilgotności a ekogroszek powinien mieć do 12%

Szybki kontakt


DK Serwis Krzysztof Duchnowski

Telefon: 662-934-689

Kamień, ul. Letniskowa 17

NIP: 9580131283

mail: biuro@dkserwis.eu

Wyślij wiadomość

    Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez witrynę.


    Zajmujemy się:


    -Naprawa, konserwacja oraz przeglądy maszyn

    -Doradztwo, dobór, montaż, uruchamianie kotłów grzewczych gazowych Vaillant, Viessmann

    -Doradztwo, dobór, montaż, uruchamianie oraz serwis kotłów grzewczych na pellet Viessman, Kostrzewa

    -Instalacje grzewcze oraz sanitarne

    -Instalacje elektryczne, pomiary elektryczne instalacji